Zarządzanie projektem to szczególnie istotna sprawa w każdej firmie, bowiem w zasadzie to na niej często właśnie opiera się cała firma. Jak to zatem należy zrobić?
Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że najważniejszą osobą w tym zakresie jest kierownik projektu – musi on posiadać pewną konkretną wiedzę oraz szereg innych umiejętności tak, aby dobrze zarządzać projektem. Tutaj przydatne będą kursy takie jak agile szkolenia bądź szkolenia scrum pozwalające na zapoznanie się z metodologią zwinnego zarządzania.
Umiejętności miękkie
Na początek warto wspomnieć o tym, że wiele project management szkolenia porusza zagadnienie umiejętności miękkich. Ważna jest chociażby tutaj umiejętność rozmowy w ten sposób, aby nasz rozmówca miał jednocześnie poczucie, że go jak najbardziej słuchamy, podchodzimy niejako po partnersku, ale jednocześnie, aby wzbudzać pewien autorytet.
Dalej istotne jest to, aby każdy kierownik projektu umiał naprawdę dobrze zarządzać czasem, posiadał wiedzę o różnych technikach organizacji czasu pracy itp. Co więcej warto jeszcze zaznaczyć, że taki kierownik musi również umieć negocjować – warunki zatrudnienia, terminy realizacji, zadania wykonywane przez inne podmioty itp.
Umiejętności psychologiczne
W zasadzie w większości związane są one właśnie z umiejętnościami miękkimi, jednak warto je tu wyszczególnić. Obecnie wiele project management szkolenia związanych jest z z tematyką odpowiedniego zakładania grupy.
Generalnie rzecz ujmując chodzi o to, że w psychologii funkcjonują różne teorie – wzajemnie niejako się uzupełniające, które określają, jakie są role poszczególnych osób w grupie, jak stworzyć naprawdę dobrany i kompatybilny ze sobą zespół.
Dzięki temu będziemy także beż żadnego problemu umieli konstruować zespoły, sprawdzać, kto się do nich nadaje itp. Wyobraźmy bowiem sobie, co by się stało gdybyśmy my albo nasz kierownik projektu, zatrudnili samych urodzonych liderów do grupy lub też samych outsiderów?
Warto jeszcze dodać, że takie szkolenie project manager w tym zakresie uczy nas również, że nawet w grupie postrzeganej ogólnie jako np. outsiderzy czyli np. malarze, znajdzie się także przywódca, mediator itp.